Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Kymenlaakson piiri

Kymenlaakso
Navigaatio päälle/pois

Luonnonsuojelua Kymenlaaksossa 60 vuotta – tuore Kymenlaakson luonto -lehti ilmestyi

Kymenlaakson luonto -lehti

Suomen luonnonsuojeluliiton Kymenlaakson piiri ry:n tuore Kymenlaakson Luonto -julkaisun artikkelit esittelevät Kymenlaakson luonnonsuojelun eteen tehtyä työtä ja toimijoita.

Maakunnan luonnonsuojelun historiaa valottaa artikkeleillaan muun muassa Suomen luonnonsuojeluliiton kunniapuheenjohtaja Rauno Ruuhijärvi ja yhdistyksessä pitkään toiminut biologi Risto Hamari. Lehden artikkeleissa muistellaan myös monia muita merkittäviä yhdistyksen alkuvaiheeseen ja Kymenlaakson luonnonsuojeluun vaikuttaneita toimijoita kuten Esko Almgrenia, Sten Steniusta, Einari Vallealaa,  Arvi Ulvista ja Viljo Kujalaa.

Repoveden monivaiheista ja värikästä suojeluhistoriaa avaa artikkelillaan aiemmin pitkään Suomen luonnonsuojeluliiton Kymenlaakson piiri ry:n puheenjohtajana toiminut valokuvaaja Lassi Kujala.

Muista artikkeleista mainittakoon Kymenlaakson alueella toimivien paikallisyhdistysten Suomen luonnonsuojeluliiton Kaakkois-Kymen yhdistyksen, Meri-Kymen Luonnon ja Pohjois-Kymen Luonnon sekä Kymenlaakson Lintutieteellisen Yhdistyksen puheenjohtajien kirjoittamat historiikit yhdistysten toiminnasta.

Lehteä on painettu 1200 kappaletta. Niistä 900 kappaletta on postitettu Suomen luonnonsuojeluliiton Kymenlaakson piirin paikallisyhdistysten jäsenille. Lehteä on myynnissä 5 euron kappalehintaan piirin toimistolla sekä piirin järjestämissä tapahtumissa.

 

Lisätietoja: Kymenlaakson Luonto -lehden päätoimittaja Markku Suoknuuti,
puh. 040 324 1249, sähköposti markku.suoknuuti@kymp.net

Lehden näytekappaleet: Riku Rinnekangas,
puh. 045 104 9388, kymenlaakso@sll.fi

Kuvatiedustelut: Seija Aspola,
puh. 040 594 0642, seija.aspola@sll.fi