Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Pohjanmaan piiri Oulun yhdistys

Oulu
Navigaatio päälle/pois

Yhdistyksen hallitus uudistui

Vuoden vaihtuessa vaihtui myös yhdistyksemme hallitus ja puheenjohtaja. Uusi puheenjohtajamme on Inka Karvonen.

Inka on koulutuksean agrologi ja hän on innokas lähiluonnossa liikkuja. Hänelle on tärkeää sekä suojella ainutlaatuista pohjoista luontoa, että myös edistää luontoarvojen huomioimista rakennetussa kaupunkiympäristössä. Inka kokee yhdistystoiminnan tärkeäksi keinoksi parantaa luonnon tilaa ja innostaa luonnosta kiinnostuneita ihmisiä löytämään oman tavan vaikuttaa yhteisiin asioihin. Uusina niminä hallituksessa aloittavat Inkan lisäksi Juha Hilska ja Silja Mustaparta.

Yhdistyksemme toiminta osana Suomen luonnonsuojeluliittoa tavoittelee luontokadon pysäyttämistä. Yksikään laji tai luontotyyppi ei saisi kuolla sukupuuttoon ihmistoiminnan takia. Tätä tavoitetta voi edistää monella tavalla, kukin siten, kun kokee itselleen mieluisaksi ja luontevaksi. Uusi hallitus toivottaa myös uudet jäsenet tervetulleeksi mukaan toteuttamaan luonnonsuojelutehtäviä aktiivitoimijaporukkamme mukana. Vain yhdessä toimimalla voimme suojella suomalaisen luonnon.