Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Varsinais-Suomen piiri Salon yhdistys

Salo
Navigaatio päälle/pois

Ssly-tiedote 6/2020

Hei, Salon luonnon ystävät!

Lue kuulumisia Salon seudun luonnonsuojeluyhdistykseltä.
Tässä tiedotamme:

• SSLY:n sääntömääräinen vuosikokous keskiviikkona 24.6.2020 klo 17 ja Halikonlahden linturetki noin klo 18
• Luonnonkukkien päivä 14. kesäkuuta
• Pönttötarinoita voi vielä lähettää
• BirdLifen Pönttöbongaus
• Pönttömyynnit
• Vinkkejä vieraslajien torjuntaan
• Vinkkaa ehdotuksia Kunta-Helmeen Salosta
• Muista lähettää kevätseurantalomakkeesi
• Muutama muistisääntö luontoretkeläiselle
• Menoja kootusti

SSLY:n sääntömääräinen vuosikokous keskiviikkona 24.6.2020 klo 17 ja linturetki noin klo 18

Salon seudun luonnonsuojeluyhdistyksen sääntömääräinen vuosikokous pidetään keskiviikkona 24.6.2020, kello 17.00 alkaen Vuohensaaren kahvilan kabinetissa, jonka jälkeen linturetki Halikonlahden lintualtailla lintumies Seppo Sällylän opastamana. Vuosikokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat ja kaikki jäsenet ovat tervetulleita. Linturetki on
avoin kaikille. Linturetken kokoontuminen on vuosikokouksen jälkeen noin klo 18 Timalitornin parkkipaikalla, Vuohensaarentien varrella. Parkkipaikalla on nyt keväällä ollut paikoin ruuhkaa, joten kannattaa tulla muulla kuin autolla tai siten kimppakyydillä, ja auto kannattaa parkkeerata vaikka Vuohensaaren parkkipaikalle.

Luonnonkukkien päivä 14. kesäkuuta kannustaa tutkimaan oman pihan ja lähiluonnon kukkaloistoa

Luonnonkukkien päivää vietetään tänä vuonna opastettujen retkien sijaan omilla pihoilla ja lähiympäristössä. Myös SSLY kannustaa oman kotipihan kasvien tarkkailuun.

Luonnonkukkien päivä sunnuntaina 14. kesäkuuta on erinomainen ajankohta etsiä luonnonkasveja kotipihoilta. Juhannuksen alla kukkien väriloisto täydentyy silmiä hiveleväksi. Kotipihojen luonnonkasveilla on merkitystä luonnon monimuotoisuudelle ja virkistymiselle. Perinteisten kasvikirjojen lisäksi kukkien tunnistamiseen voi käyttää apuna erilaisia sovelluksia, kuten PlantNet tai iNaturalist. Myös Facebookissa on monia ryhmiä, jotka auttavat kasvien tunnistamisessa. Voit jakaa kotipihan tai
lähiluonnon fiiliksiä myös yhdistyksemme Facebook-sivulla Jäljillä – Salon seudun luonnonsuojeluyhdistys. Omat havainnot ja kuvat
luonnonkukista kannattaa jakaa somessa aihetunnisteella #luonnonkukat. Luonnonkukkien päivän teemalajina on tänä vuonna pihlaja, joka löytyykin melkein jokaisesta suomalaisesta pihasta. Kotipihlajalla on Suomessa pitkät käyttöperinteet: sen marjoja voi hyödyntää mehuissa ja jälkiruuissa, lehdistä saadaan teetä ja puusta huonekaluja. Pihlajan marjat ovat tärkeää ravintoa myös linnuille. Luonnonkukkien päivä osuu tänä vuonna Pihlan nimipäivälle, joka on sopiva hetki tutustua pihlajaan niin pihoilla kuin Luonnonkukkien päivän verkkosivuilla. Sivuilta voi ladata
maksutta kesää varten myös sadan tavallisimman luonnonkasvimme luettelon. Luonnonkukkien päivän viikonloppuna Luonnonsuojeluliiton jäseneksi liittyvät saavat lahjaksi Kasveja Suomen luonnossa ja puutarhoissa -taskukirjan. Luonnon ystävien joukkoon voi liittyä osoitteessa: https://staging.sll.fi/liity

Lisätietoja Luonnonkukkien päivästä:
https://staging.sll.fi/luonnonkukkien-paiva/
Marja Haatanen, Luonnonkukkien päivän koordinaattori, Suomen luonnonsuojeluliitto, p. 044 559 9755, luonnonkukat(at)sll.fi
Hannu Klemola, aluepäällikkö, p. 040 372 5301, varsinais-suomi(at)sll.fi

Pönttötarinoita voi vielä lähettää

SSLY käynnisti maaliskuussa Pönttöelämää! -tempauksen. Toivomme jäseniltämme tarinoita tapahtumista linnunpöntöissä tai niiden liepeillä. Yhdistys kokoaa tarinoita ja niihin liittyviä kuvia kotisivuilleen. Parhaat tarinat palkitaan! Muutamia tarinoita olemme jo saaneet, mutta kampanja jatkuu elokuun loppuun asti. Eli vielä on hyvin aikaa havainnoida pönttöelämää kotipihalla ja lähettää tapahtumista kuvia ja tarinoita.
Mitä: Lähetä tarina, joka tapahtui linnunpöntössä tai sen liepeillä osoitteeseen salonluonto@gmail.com tai postaa se yhdistyksen Facebook-ryhmään käyttäen #pönttöelämää. Kenelle: Sinulle salonseutulainen
Milloin: 12.3.-31.8.2020

SSLY on vuosien aikana tehnyt talkootyönä jo yli 7 000 linnunpönttöä. Niissä on kuoriutunut satojatuhansia linnunpoikasia puukiipijöistä tuulihaukkoihin. Luonnonystävät ovat pönttöjä ostaessaan kertoneet paljon mukavia tarinoita. Näistä kohtaamisista syntyi idea innostaa salonseutulaisia kirjoittamaan tapahtumista linnunpöntöissä ja niiden liepeillä. Tyyli on vapaa. Valokuvat ovat tervetulleita, kunhan ne on otettu huomaavaisesti lintujen ehdoilla. Toivomme, että tarinat kannustavat ihmisiä tarjoamaan linnuille lisää pesäpaikkoja.

Lue lisää SSLYn Pönttöelämää -tempauksesta tästä.

BirdLifen Pönttöbongaus

BirdLife Suomi on järjestänyt Pönttöbongaus-tapahtumaa vuodesta 2013 alkaen. Vuosittain tapahtumaan osallistutaan noin 3 000 paikalla ja ilmoitetaan noin 30 000 pöntön tiedot. Tulokset kertovat yleisimpien pönttölintujemme kirjosiepon, tali- ja sinitiaisen ja kottaraisen pesimäkannan vaihtelusta, pesintöjen ajoittumisesta ja niiden onnistumisesta. Mitä pitempään pönttölintujen seuranta jatkuu, sitä arvokkaammaksi kerätyt havainnot muuttuvat. Tämän vuoden tapahtumaviikonloppu oli 6.-7.6. Pönttöbongaushavaintoja voi ilmoittaa vielä sunnuntaihin 14.6. saakka tapahtuman verkkosivuilla. Osallistujien kesken arvotaan lintuaiheisia palkintoja. Alustavien tulosten mukaan linnunpöntöissä on tänä vuonna runsaasti asukkaita. Hieman yli puolet tarkkailluista linnunpöntöistä on ollut asuttuja. Runsaimmat pöntöistä bongatut lintulajit ovat kirjosieppo, talitiainen ja sinitiainen. Pesintä on todettu 56 prosentissa tapahtumaan ilmoitetuista linnunpöntöistä, mikä on hieman edellisvuotta enemmän. Tapahtuman tulossivuilla voi tarkastella lajikohtaisesti, missä pönttöpesintöjä on havaittu ja missä vaiheessa eri lajien pesinnät nyt ovat eri puolilla Suomea. Tämän vuoden tuloksia voit lukea tästä.

Lue lisää BirdLifen Pönttöbongauksesta

Pönttömyynnit tältä keväältä peruttiin, mutta voit kysellä pönttöjä yhdistykseltä suoraan

Salon seudun luonnonsuojeluyhdistys valmistaa ja myy laadukkaita linnunpönttöjä, siilin talvipesiä ja lepakonpönttöjä. Tänä vuonna pönttömyyntejä ei poikkeusolojen vuoksi järjestetty, mutta tarjoamme
pöntön hankintaan sen sijaan seuraavia mahdollisuuksia:

1) Yksittäiset pöntöt tilaa ja hae periaatteella.
2) Vähintään 100€ tilaukset ripustuspalvelulla.
Tilaa yksin tai kimpassa kerralla enemmän!

Valikoimasta löytyy perinteisten tinttipönttöjen lisäksi mm. telkän, kottaraisen ja lepakon pöntöt. Kätevä perheaktiviteetti tai lahjaidea on itse kasattava tinttipönttö. Lisätietoa, hinnat ja kaikki 12 pönttömallia löydät tästä. Yhdistyksen talkoolaiset tekevät myös erikoispönttöjä tilauksesta mahdollisuuksien mukaan. Tuotot käytetään paikalliseen luonnonsuojeluun.

Vinkkejä vieraslajien torjuntaan

Allergia-, Iho- ja Astmaliiton Terve askel luontoon -hanke torjuu haitallisia vieraslajeja ja viestii luonnon terveysvaikutuksista. Vieraslajitalkoita ja muita tapahtumia järjestetään ympäri Suomea. Nyt poikkeusoloissa kannustetaan omatoimitalkoiluun, ja hanke onkin koonnut kattavan listauksen omatoimikohteista kaupunkien mailla, joissa voit talkoilla ilman erikseen pyydettävää maanomistajan lupaa. Salosta karttapalvelussa on
kuusi kohdetta: Salitunojan varsi, Salitunojan Meriniitynkadun varsi, Halikontien varsi, Valhoja, Salonjoen varsi, Tupuri ja Kalkkimäenrinne.
Salon kohteet kartalla ja torjuntaohjeita löydät tästä. Klikkaa listalta kaupunki- ja kohdekohtaisiin lisätietoihin. Lue aina kohdekohtaiset ohjeistukset, koska joillakin kohteilla voi olla erityishuomioitavaa, esim. turvallisuusasioista. Kaupunkien välillä ohjeet torjuntaan ja jätteen käsittelyyn vaihtelevat, joten siksikin on tärkeää lukea ohjeet aina ennen kuin menet uudelle kohteelle. HUOM! Kohteilla talkoilet omalla vastuullasi! Lue lisää Astmaliiton sivuilta.

Vinkkaa ehdotuksia Kunta-Helmeen Salosta!

Ympäristöministeriö on avannut erityishaun kuntien luonnonhoitotöihin. Erityishaku on osa Helmi- elinympäristöohjelmaa, jonka tarkoituksena on vahvistaa luonnon monimuotoisuutta. Kunta-Helmi -avustus kohdennetaan ensisijaisesti kuntien omistamille tai hallinnoimille maille. Avustusta
myönnetään viiteen eri teemaan liittyen: soiden ennallistaminen, lintuvesien ja kosteikkojen sekä perinneympäristöjen kunnostaminen ja hoito, metsäisten elinympäristöjen hoito ja pienvesien ja
rantaluonnon kunnostaminen.

SSLY pyytää jäseniltään ideoita Kunta-Helmi -kohteiksi Salossa. Lähetä ehdotuksesi 30.6. mennessä yhdistyksen sähköpostiosoitteeseen salonluonto@gmail.com. Yhdistyksen hallitus kokoaa ehdotukset yhteen ja lähettää ideat Salon kaupungille mahdollista hankehakua varten. Vaikka hanketta ei lähtisikään käyntiin, kannattaa huollettavia luontokohteita ilmoittaa tulevia toimia ajatellen. Kunta-Helmi erityisavustusta myönnetään ympäristöministeriöstä harkinnanvaraisesti kunnissa tehtäviin ennallistamis-, kunnostus- ja hoitohankkeisiin sekä niitä kiinteästi tukevaan inventointi- ja suunnittelutyöhön elinympäristöjen tilan parantamiseksi. Avustettavien hankkeiden tulee tähdätä konkreettisiin toimiin Helmi-ohjelmassa mukana olevien elinympäristöjen tilan parantamiseksi. Kunta-Helmillä ei rahoiteta esimerkiksi virkistyskäytön rakenteita tai opastusmateriaaleja. Kartoituksia, suunnitelmia ja lupaprosesseja voidaan sisällyttää Kunta-Helmin hankkeisiin silloin, kun
myös konkreettiset kunnostustoimet tehdään saman hankkeen aikana tai niihin on muu rahoitus ja aikataulu.

Lisätietoa Kunta-Helmi -ohjelmasta

Muista lähettää kevätseurantalomakkeesi!

Poikkeuksellisen vuoden etenemistä on mielenkiintoista, jopa huolestuttavaakin, seurata ja keväisten lajien ilmaantumisajankohdat entistä tärkeämpää kirjata ylös. Tähän yhdistyksemme oma perinteinen tapa on kevätseurantalomake. Yhdistys kerää 23. kerran keväthavaintoja Salon seudulta. Havaintoaika on maalis – toukokuu. Lomakkeen voit ladata yhdistyksen nettisivuilta, tai tulostaa tämän viestin lopusta. Vielä kesäkuussa tehtyjä havaintoja, varsinkin siilistä, voi ilmoittaa. Lähetä vastauksesi juhannukseen mennessä lomakkeen vasemmassa yläkulmassa olevaan osoitteeseen tai sähköpostilla salonluonto@gmail.com Kaikkien
vastanneiden kesken arvotaan jälleen luontoaiheisia palkintoja.

Muutama muistisääntö luontoretkeläiselle!

On hienoa, että korona-aika ja ankeus on houkutellut entistä enemmän ihmisiä retkeilemään luontoon. Pitkospuilla jonottaminen ei kuitenkaan välttämättä täytä odotusta hiljaisesta erämaaretkestä. Sen sijaan, että jokainen lähtisi tekemään luontoon omia polkujaan, kannattaa koettaa järjestää retket arkipäiviin, aikaisiin aamuihin ym., jolloin kaikki muut
eivät ole liikkeellä. Jotta säästetään luontoa, käytetään mieluummin merkittyjä reittejä. Sammalet ja jäkälät vaurioituvat helposti ja vaativat
vuosia korjaantuakseen. Tulenteko muualle kuin retkeilyalueen merkitylle nuotiopaikalle vaatii maanomistajan luvan, samoin polttopuun kerääminen. Ruohikko- ja metsäpalovaroituksen aikana avotulta ei tietysti saa tehdä lainkaan. Roskainen ympäristö altistaa roskaamaan lisää, joten kanna kotiin kaikki omat roskasi ja tarvittaessa voit ottaa myös huolimattoman kulkijan roskan matkaasi luontoa tahrimasta. Viattoman tuntuinen paperinenäliina voi vaatia parikin vuotta maatuakseen, tupakantumppi jo lähelle 10 vuotta. Alumiinitölkkiä voi ihastella vielä yli sadan vuoden kuluttua. Maatumattomat metallit, lasit ja muovit ovat paitsi ikävän näköisiä, pahimmillaan vaaraksi niin ihmisille kuin eläimille.

Koirien irti pitoon tarvitaan aina maanomistajan lupa. Koirat on pidettävä kytkettyinä taajama- alueilla, lintujen pesimäaikana maaliskuusta elokuun loppupuolelle ja aina luonnonsuojelualueilla. Vaikka oma koira ei lintuja pyydystäisikään, se voi pelotella emon pois pesältään huonoin seurauksin.
Ole maltillinen myös luontoa kuvatessasi. Pidä huolta, ettet häiritse pesiviä eläimiä. Rauhallisesti ja siististi liikkuessa kaikki viihtyvät paremmin.
Nautinnollisia luontohetkiä kaikille!

Menoja kootusti:
Yhdistyksen tapahtumat ovat kaikille avoimia ja ilmaisia, ellei erikseen ole mainittu. Seuraa ilmoittelua myös Salkkarissa.
• Luonnonkukkien päivä 14.6. pihakasveja tarkkaillen
• Yhdistyksen vuosikokous keskiviikkona 24.06.2020 alkaen kello 17.00 Vuohensaaressa, jonka jälkeen linturetki Halikonlahdella Seppo Sällylän opastamana alkaen noin klo 18
• Muista palauttaa Kevätseurantalomake juhannukseen mennessä yhdistykselle
• Vinkkaa Kunta-Helmi kohteita yhdistykselle 30.6. mennessä
Lepakkoilta 28.08.2020
• Tulossa syksyllä kevätlintuillan syysversio