Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Savon piiri Koillis-Savon yhdistys

Koillis-Savo
Navigaatio päälle/pois

Talkoiltiin jättiputken torjunnassa

Luonto viheriöi helakasti lämpimässä kevätauringossa talkoillessamme  jättiputken torjumiseksi Vaikkojoen maisemissa.  Viime vuonna levitetty aumamuovi oli tukehduttanut runsaimpia esiintymisiä ja monivuotinen työskentely alkaa antaa kiitoksia tehdystä työstä.

 

Ensin tietysti katsasteltiin viime kevään työn tuloksia.

 

Löydetytyt jättiputket kaivetaan juurineen maasta ja viedään mustan muovin alle.

Pekka taltioi kameralla työnsä tuloksia.

Rakkinekosken laavulle pysähdyttiin evästelemään ja tarinoimaan.

”Tuo näyttää jo kypsältä”.

Lopuksi tehtiin tilaa melontaporukalle laavuun ja suunniteltiin tulevaa toimintaa ulkona. Luvassa on ainakin Mäkiharjun niityn niitto- ja haravointitalkoot. Linnunpönttöjen tekoa sekä suunnitteilla on avoin kilpailu yhdistyksen logon suunnittelusta. Monenmoisia mahdollisia retkikohteitakin käytiin läpi. Kaikesta tästä tarkemmin lähempänä ajankohtia näillä- ja yhdistyksen facebook-sivuilla.