Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Pohjanmaan piiri Oulun yhdistys

Oulu
Navigaatio päälle/pois

Valtuustoaloite Hietasaaren metsien puolesta

Oulun kaupunginvaltuuston kokouksessa 24.02.2020 keskusteltiin Hietasaaren lähivirkistysmetsän hakkuista. Kokouksessa tehtiin valtuustoaloite Hietasaaren lähivirkistysmetsän hakkuiden lykkäämiseksi ja uudelleenharkitsemiseksi peräti 21 allekirjoittajan voimin.

Jo alkuillasta ennen valtuuston kokouksen alkua noin 50 mielenosoittajaa osallistui Hietasaari-liikkeen järjestämään mielenosoitukseen Oulun kaupunginvaltuuston kokouspaikan edustalla. Mielenosoittajat vastustivat alkavalle viikolle suunniteltua avohakkuuta, jossa raivattaisiin tilaa huvipuiston alta poismuuttaville viljelypalstoille ja uudelle siirtolapuutarha-alueelle.

Myös yhdistyksemme toimijoita oli mielenosoituksessa mukana lukuisia. Hietasaaren yli 50 ha laajuinen lehto- ja metsäalue on kaupunkimetsäksi luonnoltaan harvinaisen monimuotoinen. Tikkojen, tiaisten ja lehtokasvien lisäksi metsää jäisivät suremaan tuhannet virkistyskäyttäjät. Yhdistyksemme näkemys on, että neuvottelemalla yhdessä kaikkien osapuolten (Oulun kaupunki, palstaviljelijät, luontojärjestöt) kanssa uudelle viljelypalsta-alueelle olisi varmastikin löydettävissä sijainti, joka ei nakertaisi Hietasaaren tärkeää virkistysmetsää. Ja onko uudelle siirtolapuutarhalle lopulta edes tarvetta?

Oulun kaupunginvaltuustossa mielenosoittajien näkemykselle löytyikin varsin paljon ymmärrystä. Valtuustoaloitteen hakkuiden aloittamisen lykkäämisestä allekirjoitti 21 eri puolueiden edustajaa valtuuston 67 jäsenestä. Valtuustoaloite etenee tästä kaupunginhallituksen käsittelyyn, mutta  tätä kirjoittaessa on epäselvää estääkö vireillä oleva valtuustoaloite hakkuiden aloittamista ennen sen käsittelyä.

Lisätietoa Hietasaaren luonnosta ja metsäisitä aarteista löytyy Hietasaaren puolesta– blogista.