Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Lapin piiri Rovaniemen yhdistys

Rovaniemi
Navigaatio päälle/pois

Pro Lounais-Lapin kansallispuisto -yhdistys perustettiin

Tiedote 11.6.2021

Pro Lounais-Lapin kansallispuisto -yhdistys on perustettu

Ylitorniolla, Koiravaaran Erämaakirkolla perustettiin uusi yhdistys tukemaan Lounais-Lapin kansallispuisto -hanketta. Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Veli Moilanen Rovaniemeltä ja hallituksen jäseniksi Sari Hänninen Rovaniemeltä, Erkki Löf Tervolasta ja Jouko Sirkkala Ylitorniolta.

Yhdistyksen tarkoituksena on Lounais-Lapin kansallispuiston perustaminen, tiedon jakaminen perustamisprosessista ja yhteistyötahona toimiminen. Yhdistyksen toiminnan tavoitteena on alueen luontoarvojen, matkailun, virkistyskäytön ja poronhoidon turvaaminen.

Kartoitamme aluksi tiedotuskanavat. Tiedon jakaminen alueen luontoarvoista on tärkein tehtävämme”, sanoo tuore puheenjohtaja Veli Moilanen. ”Jäsen- ja varainhankinta on uuden hallituksen ensimmäisiä tehtäviä. Sitten haemme PRH:lta rekisteröitymistä, jotta saamme lausumisoikeuden hankkeen eri vaiheissa”, toteaa yhdistyksen sihteerinä ja taloudenhoitajana toimiva Sari Hänninen.

Lisätietoja:

Juhani Syväoja, 045 279 9690

Veli Moilanen, 0400 930 911

Sari Hänninen, 040 873 7986