Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Vantaan yhdistys

Vantaa
Navigaatio päälle/pois

Yhdistyksen ruokinnalla 10 lajia pihabongauksessa

Sinitiainen. Kuva: Petri Hirva
Sinitiainen. Kuva: Petri Hirva

Tänä viikonloppuna (25.-26.1.) järjestettiin Suomen suurin lintutapahtuma eli Pihabongaus. Vantaan yhdistyksen ruokinnalla 26.1. tehdyssä pihabongauksessa näkyi 10 lintulajia havaintotunnin aikana.

BirdLifen järjestämän Pihabongaus on Suomen suurin lintutapahtuma. Kaikille luonnosta kiinnostuneille tarkoitetussa tapahtumassa tarkkaillaan tunnin ajan lintuja omalla pihalla tai muulla paikalla. Pihabongaus järjestetään joka vuosi tammikuun viimeisenä viikonloppuna.

Pihabongauksen tavoitteena on havainnoida talvisia lintulaudan ja kotipihan lintuja. Osallistuakseen Pihabongaukseen ei tarvitse olla lintuharrastaja, eikä Pihabongaus ole kilpailu, joten havaittujen lintujen määrä ei ole olennaista. Tärkeintä on osallistuminen ja havaintojen ilmoittaminen, vaikka havaintona olisi yksi lintu. Pihabongauksen tuloksista saadaan arvokasta tietoa maamme talvisen linnuston muutoksista.

SLL Vantaan ruokintapaikasta vastaava Kaarina Aro teki pihabongauksen ruokintapaikalla sunnuntaina 26.1. klo 15.10-16.10. Tuona aikana ruokinnalla tai sen läheisyydessä esiintyi kymmenen lintulajin edustajia. Havaitut lintulajit olivat:

 • talitiainen, vähintään 6 kpl
 • sinitiainen, vähintään 3 kpl
 • viherpeippo 1 kpl
 • punatulkku 6 kpl (3 naarasta, 3 koirasta)
 • vihervarpunen 2 kpl
 • närhi 1 kpl
 • keltasirkku 1 kpl
 • mustarastas 3 kpl
 • räkättirastas 6 kpl
 • varpunen, vähintään 4 kpl, isompi parvi lähellä piilossa

Lue lisää Birdlifen Pihabongauksesta

Muista myös opastukset yhdostyksen ruokinnalla!

 • to 30.1. klo 9-11
 • su 2.2. klo 9.30-11
 • ti 18.2. klo 9-11
 • su 8.3. klo 9.30-11

Tervetuloa mukaan!

Teksti: Kaarina Aro

Kuva sinitiaisesta: Petri Hirva