Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Varsinais-Suomen piiri Salon yhdistys

Salo
Navigaatio päälle/pois

SSLY COVID19 EXTRATIEDOTE 3/2020

Hei Salon luonnon ystävä,

Julkaisimme juuri tiedotteen yhdistyksen kevään ja kesän tapahtumista. Seuraamme hallituksen suosituksia koronavirustilanteeseen liittyen. Tilanteen johdosta olemme päätyneet perumaan kevään sisällä järjestettävät yleisötapahtumat lukuun ottamatta yhdistyksen sääntömääräistä vuosikokousta, jonka suhteen seuraamme tilannetta. Selvitämme myös vuosikokouksen järjestämistä tarvittaessa sähköisesti. Nyt vielä järjestettäviksi suunniteltujen tapahtumien järjestämistä harkitaan tapauskohtaisesti kevään edetessä. Seuraa siis yhdistyksen tiedotusta netistä, facebookista ja Salon Seudun Sanomista.

Kevään tapahtumat:

●        Kevätlintuilta torstaina 19.3.2020, Cafe Riossa Peruttu

●        Pönttömyynnit Halikon Prisman pihalla. Järjestetään sovitusti, mutta seurataan tilannetta. Arvioidaan tilannetta tapauskohtaisesti.

●        Varsinais-Suomen luonnonsuojelupiirin kevätkokous Kaarinassa 21.3. Halukkaat voivat osallistua oman valintansa mukaan, jos tilaisuus järjestetään. Yhdistys ei järjestä kuljetusta.

●        Monimuotoisuus – tutkimusmatka suomalaiseen luontoon, 26.3 Peruttu. Luennon jälkeen pidettäväksi suunniteltu SSLYn vuosikokous aikaistetaan alkavaksi jo klo 18 Salon kansalaisopistolla. Vuosikokouksen osalta seurataan tilannetta ja varaudutaan siirtämään toiseen ajankohtaan. Selvitämme myös mahdollisuutta sähköiseen kokoukseen.

●        Halikonlahden kevätlinturetki torstaina 23.4.2020 kello 18.00. Arvioidaan tilannetta lähempänä ajankohtaa.

●        Toukokuussa jäsenille tarkoitettu retki Marttilankorpeen. Peruttu (edellyttäisi bussi/kimppakyytejä.)

●        Luonnonkukkienpäivän retki 14.6. Arvioidaan tilannetta lähempänä ajankohtaa.

●        Elokuussa 28.8. lepakkoretki Teijolla Arvioidaan tilannetta lähempänä ajankohtaa.

Muistathan yhdistyksen kevätseurannan sekä Pönttöelämää – kampanjan!
Koronasta huolimatta Suomen puhtaasta ulkoilmasta, luonnosta ja etenevästä keväästä on syytä nauttia. Samalla voit seurata kevään etenemistä ja kirjata havainnot ylös yhdistyksen kevätseurantalomakkeelle. Lomakkeen voit ladata täältä. Lähetä vastauksesi juhannukseen mennessä lomakkeen vasemmassa yläkulmassa olevaan osoitteeseen tai sähköpostilla salonluonto(at)gmail.com  Kaikkien vastanneiden kesken arvotaan jälleen luontoaiheisia palkintoja.

Torstaina 12.3. avattiin Juha Laaksosen yleisöluennon yhteydessä myös Pönttöelämää – kampanja, jossa keräämme salolaisilta tarinoita ja kuvia linnunpönttöihin liittyen. Tarinoita julkaistaan yhdistyksen sivuilla ja parhaat tarinat palkitaan. Katso lisätiedot yhdistyksen kotisivuilta https://staging.sll.fi/salo/toiminta/ponttoelamaa-tempaus/