Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Savon piiri Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistys

Kuopio
Navigaatio päälle/pois

Kirjoittaja Sini Nuutinen

Tänä vuonna me kaikki olemme kokeneet vakavan kriisin. Tämän kriisin edessä olemme kuitenkin pystyneet yhdistämään voimamme ja toimineet yhdessä voittaaksemme sen. Samaa yhtenäisyyttä me tarvitsemme voittaaksemme myös muut vakavat kriisit maailmassamme.

Elämme tällä hetkellä keskellä ilmastokriisiä ja monimuotoisuuskriisiä. Ja nämä kriisit johtuvat samasta asiasta: ihmisen kestämättömästä toiminnasta.

Valtaamme yhä enemmän tilaa maailmasta itsellemme, ylikulutamme luonnonvaroja ja käytämme tämän kaiken toteuttamiseen energianlähteenä saastuttavaa fossiilienergiaa.

Olemme ulkoistaneet teollisentuotannon matalamman elintason maihin, joissa tuotanto on halpaa siksi, että ihmisille ei makseta kunnollista palkkaa, ei huolehdita työolosuhteista tai tuotannon ympäristövaikutuksista. Sen minkä halvassa hinnassa säästämme, joudumme maksamaan moninkertaisena takaisin negatiivisina ympäristövaikutuksina ja sosiaalisena epäoikeudenmukaisuutena.

Raivaamme maailman metsät pelloiksi, joilla kasvatamme ravintoa muunlajisille eläimille. Muutamme siis monimuotoista luontoamme tarpeettoman laajasti monokulttuuriseksi viljelyalaksi eläinteollisuuden takia. Puhumattakaan tämän teollisuudenalan moraalisesta arveluttavuudesta, kun käytämme muunlajisia eläimiä kulutushyödykkeinä.

Nykyinen länsimainen hyvinvointiyhteiskuntamme pyörii siis heikolla perustalla. Voiko hyvinvoinnista edes puhua, kun ihmiset ja luonto voi silminnähden huonosti. Luomamme elinympäristö ei tue terveyttä, niin kuin sen pitäisi.

Mitä me, etuoikeutetut Suomen asukkaat, voimme sitten tehdä?

  • Sano itsesi irti ylikulutuksesta.

Osta vain tarpeeseen. Selvitä hankkimasi tuotteen taustat, onko se tuotettu ekologisesti ja eettisesti kestävästi. Suosi eläinystävällisiä vaihtoehtoja. Vaadi muutosta yhteiskuntaamme ja ole itse se muutos.

  • Omista yhdessä.

Me tarvitsemme joka tapauksessa asioita elääksemme ja kehittyäksemme. Meidän ei tarvitse kuitenkaan omistaa kaikkea itse. Vuokraus, lainaus, yhteisomistajuus ja yhteiskäyttö ovat loistavia tapoja hankkia asioita.

  • Luodaan kiertotalousyhteiskunta.

Maailmaan on tuotettu jo ihan valtavasti asioita. Nyt meidän täytyy laittaa kiertotalous pyörimään kunnolla. Mitä paremmin pystymme hyödyntämään olemassa olevien asioiden materiaalit, sitä vähemmän tarvitsemme uutta neitseellistä materiaalia niiden tuotantoon.

  • Me teemme tämän yhdessä.

Tämä kaikki voi tuntua kovin vaativalta. Olemme kuitenkin tässä yhdessä. Tämä on meidän kaikkien vastuulla, ei kenenkään yksin.

Joten tänä perjantaina ja loppu elämänä, älä osta mitään turhaan. Ota selvää ennen ostopäätöstä, onko tarvitsemasi asia tuotettu eettisesti ja ekologisesti. Elämä tällä planeetalla on arvokkain lahja, jonka olemme saaneet. Vaalitaan sen jatkuvuutta nyt.

Vlogeja ja blogeja

Kuopion metsistä löytyy aarteita – arvokkaita luontokohteita

Kuopio on metsien kaupunki. Kuopion kaupunki omistaa merkittävän pinta-alan metsää (n. 12 500 ha) ja Suomen suurimmista kaupungeista vain Oululla on tätä suurempi metsäomaisuus (n. 22 000 ha). Kuopion metsienkäytöllä ja -suojelulla on kokonaisuudessaan merkittävä vaikutus niin asukkaiden virkistyskäyttöön, kaupungin hallinnoimiin hiilivarastoihin kuin luonnon monimuotoisuuden suojeluunkin. Unohtaa ei pidä myöskään sitä, että kaupungin metsien hakkuutuloilla on oma merkityksensä kuntataloudessa. Taloudellisen tuoton tavoittelun keskellä meidän ei kuitenkaan tule unohtaa Kuopion metsien erityisiä luonnonarvoja, jotka kotikuntamme alueella ovat säilyneet.

Lue lisää

KLYY Jämsän Sanomissa 98 vuotta sitten

Yllä näkyvässä tekstissä Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistyksen ajatuksia 98 vuoden takaa. Ajatukset ovat relevantteja yhä tänäkin päivänä,…

Lue lisää

Pekan vlogi: Viimeiset sanat

Kiitos Pekan vlogin seuraajille! On jäähyväisten aika. Aluksi kerrotaan muutamalla sanalla KLYY:n historian voimanaisesta lehtori Betty Väänäsestä,…

Lue lisää

Pekan vlogi: Herrojen seurassa

Pekka liikkuu KLYY:n ja museon uudessa ja vanhassa herraseurassa kulkien ajassa jopa yli sadan vuoden taa. Lintubongauksessakin havaitaan yksi…

Lue lisää

Pekan vlogi: Laulava kulkuri

Joulun ja uuden vuoden aikaan siirrytään muistoissamme kuumaan heinäkuuhun 2019. Pekka vaeltaa ja laulaa UKK-polulla Savon rajan takana Juuassa.…

Lue lisää

Pekan vlogi: Missä KLYY on?

Pekka esittelee KLYY:n toimintaan liittyviä paikkoja - salaperäisiä ja yllättäviäkin. Ja totta kai myös luonnossa liikutaan ja tarkistetaan…

Lue lisää

Älä osta mitään

Juhlakausi on taas alkanut. Monet meistä pohtivat mitä ostaisivat joululahjaksi lähimmäisilleen. Saatamme jopa ahdistua ajatuksesta, kun…

Lue lisää

Pekan vlogi: Syyspuuhia

Pekka pohtii, mitä pitäisi olla KLYY:n videoblogissa. Pystytämme lintulaudan ja tutustumme Ensi askeleet Suomen luontoon -kirjaan. Järvien…

Lue lisää

Avoimuus ja ilmastotavoitteet huomioitava kaupunkimetsien hoidossa

Kuopion kaupunkimetsien  hakkuut  perustuivat  vuoteen 2012 asti 2001  hyväksyttyyn Metsien  monikäyttösuunnitelmaan.…

Lue lisää

Hyvinvointia luonnosta

Stressi, ahdistus, merkityksettömyys. Nämä tuntuvat olevan yksiä suurimpia hyvinvointimme ongelmia. Meillä on kiire tehdä yhteisön tärkeiksi…

Lue lisää

Digiriistametsä-hanke riistan ja monimuotoisuuden asialla

Janne Miettinen, Suomen riistakeskus

Lue lisää

Otetaan mallia Bettystä

Betty Väänäsen, kuopiolaisen vaikuttajan, biologin ja luonnon ystävän kuolemasta tuli 5.5. kuluneeksi 70 vuotta. Betty Väänänen toimi…

Lue lisää

Puijo ei ole häpeäpilkku!

Puijon kehittäminen on taas tullut ajankohtaiseksi. Nyt on esillä ollut ”Nature Activity Park” -kokonaisuus, jossa on tarkoitus luoda Puijoon…

Lue lisää

Kolmen pöllön tarina KLYY:n uudeksi logoksi

Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistys ry. (KLYY) perustettiin vuonna 1896. Yhdistyksen ensimmäisessä kokouksessa vuonna 1897 silloinen puheenjohtaja…

Lue lisää

Iso, paha susi?

Susi on eläin, joka on Suomessa kautta aikojen aiheuttanut paljon keskustelua, jopa konflikteja. On henkilöitä, jotka uskovat, että susi,…

Lue lisää

Puhtaasta luonnosta saa myös taloudellista hyvinvointia

Ensiksi haluan sanoa sen, että minusta on sääli, että luonto monesti tarvitsee taloudellisen merkityksen ennen kuin sitä osataan arvost…

Lue lisää